Pazar , 22 Eylül 2019
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa » Sofra Tasarımı » Yiyecek Stilistliği Nedir? Örnekler
Yiyecek Stilistliği Nedir? Örnekler

Yiyecek Stilistliği Nedir? Örnekler

Yiyecek Stilistliği Nedir? Örnekler

Sofra tasarımı daha doğru bir ifade ile yemek tasarımı farklı terimlerden oluşmaktadır. Bunlar yiyecek stilistliği, yiyecek sanatı, tabak tasarımı ve son olarak da masa tasarımı şeklinde sıralanabilmektedir. Bu saydığımız tasarım aşamalarının bir bütünü ise sofra dizaynını oluşturmaktadır. Bunlardan ilki olan yiyecek stilistliği yiyeceklerin ya da yemeklerin sofrada yada fotoğraflarda güzel görünmesi için yapılan düzenlemelere verilen isimdir. Diğer yandan, yiyecek sanatı ise yiyecekleri kullanarak değişik görsel tasarımlar yapmaktır. Yiyecek stilistliğinden farkı yiyeceklerin lezzet ve yemek için uygun bileşimler oluşturup oluşturmadıklarına bakmadan sadece görsellik için yapılmasıdır. Son olarak tabak tasarımı yemeklerin tabağa koyuluş ve servis ediliş şeklini düzenlerken, masa tasarımı ise masanın görselliğiyle uğraşmaktadır.

Terimsel olarak bu şekilde açıklama yapıldıktan sonra yiyecek stilistliğinde sadece görsellik değil yemeklerin yenilebilirlik ve birbiriyle uyumunun da önemli olduğunu belirtmek gerekir. Siz de yemeklerinizin görsel açıdan daha iyi gözükmesini istiyorsanız bu yazımızda yiyecek stilistliği nedir? örnekler ile açıklıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Osmanlı Saray Mutfakları Sergisi’nden İzlenimler başlıklı makalemizde osmanlı saray mutfak tasarımları, osmanlı saray mutfakları sergisi ve osmanlı yemek kültürü hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*