Pazar , 22 Eylül 2019
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa » El İşleri » Transfer Tekniğiyle Ahşap Boyama
Transfer Tekniğiyle Ahşap Boyama

Transfer Tekniğiyle Ahşap Boyama

Transfer Tekniğiyle Ahşap Boyama

Ahşap boyama birçok bayan tarafından tercih edilen ve sanatsal etkileri oldukça yüksek olan bir hobi ya da el işi yöntemidir. Ahşap boyama hem dekorasyon anlamında hem de ahşabın uzun yıllar muhafazası konusunda oldukça önem taşıyan el işlerindendir. Ahşabın kullanılabileceği her yerde hoş desenli eşyalar yaratmak, dekorasyonunuza hoş alternatifler sunmak için bu hobiyle uğraşmak istiyorsanız, sizlere ahşap boyama tekniklerinden kısaca bahsettikten sonra basit ve oldukça da etkili olan transfer tekniğinden bahsedeceğiz.

transfer-teknigiyle-ahsap-boyama

transfer-teknigiyle-ahsap-boyama

Öncelikle ahşap boyama teknikleri eskitme tekniği, çatlatma tekniği, transfer tekniği, kağıt doku tekniği, altın varak tekniği, mermerleme tekniği, rölyef tekniği, dekupaj tekniği, stencil tekniği, one stroke tekniği gibi sıralanabilmektedir. Bir ahşap malzeme sözü edilen tekniklerden sadece birisi kullanılarak boyanabileceği gibi birden fazla teknik kullanılarak da yapılabilmektedir. Tekniği belirleyecek olan husus ise genelde boyamada kullanılacak desen, kompozisyon ya da buna bağımlı olarak seçilecek boyalardır.

Bahsedilen tekniklerin en çok kullanılanlarından bir tanesi de transfer tekniği denilen, deseni ahşaba kolay uygulama fırsatı veren yöntemdir. Trasfer yönteminde istenilen fotoğrafın renkli ya da monokrom fotokopisi çekildikten sonra ahşabın şekline göre kesilip yüzü ahşabın üzerine gelecek şekilde transfer boyayla yapıştırılır. Daha sonra suyla ıslatılmış sünger kullanılarak üstteki kağıt kısmı giderilerek baskı tamamlanmaktadır. Yöntemi daha ayrıntılı öğrenmek için aşağıdaki linkte yer alan videoyu izleyebilirsiniz;

Ahşap Boyamada Transfer Tekniği Videolu Anlatım

Bir önceki yazımız olan Goblen ve Yapılışı: Goblen Modelleri başlıklı makalemizde goblen çeşitleri, goblen modelleri ve goblen nasıl işlenir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

  1. Çok merak ediyorum nasıl olur acaba deniyecem ve görcem

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*