Pazar , 22 Eylül 2019
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa » Takı Tasarımı » Reçineden Takı Tasarımı
Reçineden Takı Tasarımı

Reçineden Takı Tasarımı

Reçineden Takı Tasarımı

Kolye, yüzük gibi çeşitli takı tasarımı için en iyi malzemelerden birinin de reçine olduğunu düşünüyorum. Reçine ya da yabancı dillerdeki ismiyle resin sanıldığının aksine doğal ağaç reçinesi değil, tiner benzeri bir kokusu olan sentetik bir malzemedir. Özellikle kuru çiçek, çeşitli desenli kumaş ve kağıtlarınızı değerlendirerek yapacağınız tasarımlar için reçine oldukça iyi bir malzemedir. Reçineden takı tasarımının ABC’si;

Reçineyle Takı Tasarımı Nasıl Yapılır?

Reçineyle bir yüzüğün tasarlanma aşamalarını sizlere tek tek anlattığımda işi kavrayacak ve kendi zevkinize göre çok farklı tasarımlar ortaya koyar hale geleceksiniz. Ayrıca birçok kadın sitesinden ilham aldığınız tasarımları sizde evinizde uygulayabileceksiniz.

  1. Reçineden yüzük tasarımına geçmeden önce çarşıdan pazardan boncukçulardan yüzük halkası almanız gerekecek. Bu yüzük metali halka ve üzerinde bulunan yüzüğün taşının yerleştirileceği platformu içermelidir.
  2. Ardından yüzük taşının yerleştirildiği platformun üzerine yerleştireceğiniz desenli kağıt, kumaş ya da kurutulmuş çiçeği paltforma yapıştırıcı ile sabitleyin.
  3. Sıra geldi yüzüğü resinle kaplama aşamasına. Bunun için toz halinde aldığınız resini kullanma klavuzuna göre hazırlayıp akıcı bir kıvam elde edene kadar karıştırın. Ardından hazırladığın desenli paltformun üzerini bu reçine ile kubbeli bir şekilde kaplayın.

NOT: Yukarıda anlatıldığı şekilde kolye ucu platformuna da tasarım yapıp reçine kolye yapabilirsiniz.

Reçine/Resin Takı Modelleri

 

Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktaları

  1. Reçineyle kaplama sırasında mümkün olduğunca kalın tabaka kaplayarak yüzüğünüze hacim vermeye çalışın.
  2. Yine reçineyle kaplama sırasında oluşan hava kabarcıklarını bir kürdan yardımıyla yok edin. Aksi halde yüzüğünüz pürüzsüz bir yüzeye sahip olmaz.
  3. Resin çok zehirli bir madde olduğundan uzun süre solumaktan kaçının, hatta takı tasarımınızı açık bir alanda yapın.

Bir önceki yazımız olan Evde Halhal Nasıl Tasarlanır? Ayak Bileklik başlıklı makalemizde ayak bileklik modelleri 2014, ayak bileklik tasarımı ve bileklik tasarımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*