Pazar , 22 Eylül 2019
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa » Genel » Pantone 2016 Yılının Tasarım Rengini Seçti: Serenity ve Rose Quartz
Pantone 2016 Yılının Tasarım Rengini Seçti: Serenity ve Rose Quartz

Pantone 2016 Yılının Tasarım Rengini Seçti: Serenity ve Rose Quartz

Tasarımcıların merakla beklediği 2016 yılının tasarım rengi nihayet belirlendi. Pantone yılın rengini bu kez iki ton olarak seçti. 2016’nın renk tonları Serenity ve Rose Quartz isimli mavi ve pembe tonları oldu.

Tasarımın her alanına uygulanacak olan bu iki ton birbiriyle uyumu ve yumuşak pastel tonlarda olması ile huzuru hatırlatması nedeniyle sanattan dekorasyona, modadan grafik tasarımına kadar her alanda kullanılmaya ve etkisini göstermeye başladı. Pantone bu yıl ilk kez iki tonda tasarım rengi seçmesiyle bir heyecan yaratırken renklerin tanıtımının yapılması amacıyla da dünyaca ünlü iki sokak tasarım sanatçısı ile anlaşmaya vardı. Bu nedenle renklerin tanıtımı için çekilen fotoğraflar da sokakta çekilen ve renklerin uyumunu ön plana çıkaran resimler şeklinde belirlendi.

Serenity-ve-Rose Quartz-renginin-tanitimi

Serenity-ve-Rose Quartz-renginin-tanitimi

Tüketim çağını yaşadığımız günümüzde bu iki renk kombinasyonu tasarımı alışılagelmişten uzaklaştırarak hayatımızda refahı ve stressiz olmayı arayışımızı destekliyor. Birbirlerini tamamlayan ve dengeleyen bu tonlar sakinliği ve dinginliği bizlere anlatıyor. Bu tonlar sıcak ve soğuk renklerin dengesini huzur olarak bizlere yansıtırken toplumsal cinsiyet algılarını da değiştiriyor. Renkler eril ya da dişil olarak düşünülmeden tasarımın girdiği her alanda kullanılarak eşitlik sağlandığı gibi toplumsal dengeye de önem verildiğini gösteriyor.

Pantone Serenity ve Rose Quartz Renk Eşleşmeleri

Pantone 2016 yılının renginin hangi renkler ve tonlarla tasarımda kullanılabileceğini de açıkladı. Buna göre yılın rengini tasarımlarında kullanmak istiyenlerin aşağıdaki foto galeriye göz atmalarında yarar bulunuyor.

2016-tasarim-renginin-renk-eslesmeleri

2016-tasarim-renginin-renk-eslesmeleri

Bir önceki yazımız olan 2015 Sonbahar-Kış Mudo Koleksiyonu başlıklı makalemizde 2015-16 sonbahar-kış gamze saraçoğlu koleksiyonu, 2015-16 sonbahar-kış mudo koleksiyonu ve mudo 2015-16 sonbahar-kış koleksiyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*