Pazar , 22 Eylül 2019
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa » Sofra Tasarımı » Osmanlı Saray Mutfakları Sergisi’nden İzlenimler
Osmanlı Saray Mutfakları Sergisi’nden İzlenimler

Osmanlı Saray Mutfakları Sergisi’nden İzlenimler

Osmanlı Saray Mutfakları Sergisi’nden İzlenimler

Türk mutfağı denildiğinde dünyada bir numara olduğu ve sadece kelimenin ardında yemekleri değil kültürü de barındırdığı dünyada herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Türk mutfak kültürünün büyük bir kısmını ise Osmanlı sarayında pişirilen sultanlara layık yemekler oluşturmaktadır. Yemeklerin yanında kullanılan mutfak araç gereçleri de dönemin sofra anlayışını yansıtması bakımından çok önemli olmaktadır. Bu nedenle geçtiğimiz günlerde sarayın ikinci avlusunda bulunan bir odada açılan Osmanlı Saray Mutfakları Sergisi kültürel anlamda bir bilgi birikimi ve insanlar için kültürel bir bakış açısı sunuyor.

Sergide bulunan parçalardan bahsetmek gerekirse, sarayda kullanılan araç gereçler, padişahların kullandığı tabak, kaşık, çatal, bıcak ve bardak gibi sofra ögeleri ve dönemin mutfak aletleri sergileniyor ve görenleri adeta büyülü bir havaya sokuyor. Sergi sadece padişahların kullandığı parçalarla da sınırlı kalmıyor, harem dairesinden has dairesine kadar tüm saray eşrafının kullandığı mutfak ürünleri de sergi kapsamına alınmış durumda.

Son olarak sergiden aldığım notlara göre, serginin açılış günü Osmanlı yemekleri standı da kurulmuş ve katılımcılara Osmanlı yemekleri hakkında bilgiler verilmiştir. Bu dünyaca ünlü yemeklerin ve de en önemlisi sofra tasarımında çığır açan parçaların sergilendiği sergiden kareleri sergiye katılamayanlar için paylaşıyoruz. Diğer yandan, imkanı olanların ise sergiyi mutlaka ziyaret etmelerini tavsiye ediyoruz. Tasarım tarihimizin ne kadar geniş ve de engin, estetik, şık çizgilere sahip olduğuna siz de şaşıracaksınız.

Bir önceki yazımız olan Lady Gaga’nın Tasarımcısı Zeynep Tosun başlıklı makalemizde lady gaga, lady gaganın kıyafeti ve zeynep tosun hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*