Salı , 20 Ağustos 2019
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa » El İşleri » Origami Nedir? Origami Örnekleri
Origami Nedir? Origami Örnekleri

Origami Nedir? Origami Örnekleri

Son zamanlarda çok çeşitli el işlerine merak saranların sayısı bir hayli artmıştır. Bunun nedenlerinin başında yapılan sanatın bir nebze de olsa insanı günlük ve toplumsal sıkıntılardan uzaklaştırma özelliği gelmektedir. Yapılan el işleri ise kişinin zevklerine ve beklentilerine göre değişmekle birlikte çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Yeni trend el işleri arasında meraklısı oldukça çok olan bir el işi çeşidi de origami sanatıdır.

Origami Nedir?

Origami japonca bir kelime olup ‘Kağıt Katlama’ anlamına gelmektedir. Türkçe olarak kağıt katlama sanatı olan origami, kare şeklinde kesilmiş kağıtların çeşitli teknikler kullanılarak katlanması sonucunda yapılan el işidir.

Origami Çeşitleri?

Origaminin ilk önce belirtmek gerekirse iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan ilki olan klasik origami tek bir kağıttan katlanarak oluşturulmaktadır. Klasik origami daha çok eşya ve hayvan figürlerinde kullanılır. Diğer yandan modüler ya da parçalı origami denilen origami çeşidinde ise ya 2 ya da daha fazla parça kağıt katlanmaktadır. Bu çeşit origamiden ise daha çok geometrik tasarımlar oluşturulmaktadır.

Origami sanatı hayal gücünüzü kullanarak tasarım anlamında doruklara çıkabileceğiniz bir el işi yöntemidir de aynı zamanda. Neler yapabileceğinizi görmek için size en uç ve gösterişli origami örneklerini sizlere sunuyoruz.

Bir yorum

  1. Origami sanatını herkez bilir herhalde bilmeyen yoktur. Enson 1ve 2.sınıfta tekrarlamıştık bu konuyu aradan 28 yıl geçti ama hala hatırlıyorum çünkü bukonuyu en iyi bilen bendim ben bu siteyi gezerken bir kez daha origami yapnaya karar verdim artık hep yapcam en yeni ve en iyi hobim origami sanatı olcak

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*