Pazar , 22 Eylül 2019
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa » Moda Tasarımı » Korsaj Moda Tekniği
Korsaj Moda Tekniği

Korsaj Moda Tekniği

Korsaj Moda Tekniği

Couture moda yüzlerce tasarım tekniğinden meydana gelmektedir. Trendlerin geçici özelliği baskın olmasına rağmen, yıllarca modası hiç geçmeyen tekniklerden bir tanesi de korsajlı tasarımlardır. Kıyafetlerin korsajları sadece göğüse kadar gelen kısmı sıkıştırarak forma sokmakla kalmayıp, aynı zamanda elbisenin temel parçası olarak şıklık açısından da önemli hizmetler vermektedir. Korsaj moda tekniği çok çeşitli olmasına rağmen, kalp şeklinde korsaj ve basit blok şeklinde korsaj olmak üzere iki teknik daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Sözü edilen tasarımlar 14. yüzyılda moda tasarımı alanında kullanılmaya başlanmış olup, günümüze kadar kullanımları devam etmektedir.

Korsajın Tarihsel Gelişimi

tarihi-geleneksel-korsaj

 Orjinalinde korse görevi gören bir bayan giysisi olarak ortaya çıkan korsaj tekniğinin ileriki dönemlerde bir moda tekniği haline geleceği düşünülmemiştir bile. Korsajın o dönemdeki birincil amacı kadın vücudunun orta bölgesini sıkılaştırarak hem daha düzgün hem de daha gösterişli bir görünüme sahip olmalarını sağlamaktı. Rönesans döneminde geleneksel elbiseler vücudun orta kısmını tam saran bir korse ve kabarık etekten oluşuyordu. Bu kıyafetlerle vurgu vücuda çekiliyor ve bu tasarım sayesinde kadınların cinsel çekiciliği arttırılıyordu. Zaman periyoduna bağlı olarak, farklı sosyal statülere ait kadınlar korsajlı elbiselerin farklı formlarını giymeye devam ettiler. Örnek vermek gerekirse, hizmetçi üniformaları daha az çekici kumaşlardan üretilip daha az tasarım kullanılıyorken; yüksek statüden bir lady daha şaşalı korsaj tasarımına sahip ve ipekli kumaştan üretilmiş elbiseleri giyiyordu.

Basit Blok Şeklinde Korsaj

basit-blok-şekilli-korsaj

Basit blok şeklinde korsaj elbisenin sütyen ve etek kısmını birleştirmeye odaklanan bir dikiş tekniğidir. Birincil amacı elbiseye destek sağlamaktır. Birçok tasarımcı basit blok şekilli korsajı elbiseye destek ve şekil kazandırmak için kullanmaktadır. Modern moda tasarımında basit blok şekilli korsaj tekniği elbisenin tasarımında olduğu gibi bluzlarda da kullanılmaktadır. Bir terzi elbise yapmaya başladığında, korsaj yapılan bölge dikilen ilk parça olmaktadır. Korsaj göğüs bölgesinde bir hat belirleme yaparak bölgeye şekil vermekte elbisenin diğer kısmı ise ona göre yerleştirilmektedir.

Amerika’nın Kalp Şeklindeki Korsajı

kalp-şekilli-korsaj

Korsaj tekniğinin diğer bir şekli ise kalp şekilli korsajdır. Elbiseye bu korsaj tekniği uygulandığında kıvrımlı ve kalp şekilli bir yaka oluşur. Bu tasarım 1960’larda görülse de günümüzde en feminen stillerden bir tanesidir. Yapısal olarak bu tarz korsajın iki çeşidi bulunmaktadır. Geleneksel straplez formu tasarlandığında göğüs kısmı vurgulanarak göğüsler sıkılıp şekil verilmektedir. Öte yandan bu forma omuz da yerleştirildiğinde daha feminen bir tarz yakalanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Büyük Beden Tasarımda Yeni Bir İsim Lela Rose başlıklı makalemizde 2015 ilkbahar-yaz sezonu, Lela Rose büyük beden koleksiyonu ve tasarımcı Lela Rose hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*