Salı , 20 Ağustos 2019
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa » Takı Tasarımı » Kâgıt Hamurundan Kolye Ucu Yapimi
Kâgıt Hamurundan Kolye Ucu Yapimi

Kâgıt Hamurundan Kolye Ucu Yapimi

Takı tasarımında, kâğıt hamuru istediğiniz şekilde şekillendirebileceğiniz ve ucuz malzemeden yapılması nedeniyle de bütçenizi sarsmayacak bir malzemedir. Günümüzde kâğıt hamurundan yapılan tasarım sayısı fazladır. Sözü edilen yöntemlerden birisi de kâğıt hamurunun takı tasarımında kullanılmasıdır. Kâğıt hamurundan yaratıcılıkta sınır tanımayarak kolye uçları tasarlamak için öncelikle kâğıt hamuru nasıl yapılır konusunu açıklığa kavuşturalım.

Kâğıt Hamurunun Hazırlanması

Öncelikle bir kabın içine birkaç gün önceden atık kâğıtları ıslatmanız ve yumuşayıncaya kadar beklemeniz gerekiyor. Ancak, bu bekleme kısmı için vaktiniz yoksa kâğıtları suyun içinde hamurlaşana kadar kaynatarak da bu aşamayı halledebilirsiniz. Bu işlem için 4 sayfa gazete veya aynı miktarda kâğıt yeterli oluyor. Islanmış kâğıtları alıp elinizle sıktıktan sonra üzerine 100 ml tutkal ve aldığı kadar un ekleyip hamuru normal hamur yoğurur gibi yoğurun. Tüm malzeme özdeşleştiğinde kâğıt hamurunuzu şekillendirilmeye ve birbirinden hoş kolyeler yapmaya hazır olacak. Eğer hamuru hemen kullanmayacaksanız bir sera filme sarıp buzdolabında kullanıncaya kadar saklayabilirsiniz.

Kolye Ucu Yapımı

1. İlk olarak yapacağınız kolyenin tasarımını bulmanız gerekiyor. Bunun için interneti çok rahat kullanabilirsiniz.

2. Yapacağınız tasarıma karar verdikten sonra sıra el becerinize bağlı olarak hamuru şekillendirmek kalıyor.

3. İstediğiniz tasarıma göre kolye ucunu şekillendirdikten sonra zincire takmak için kulp takmayı veya delik açmayı ihmal etmeyin.

4. Kolyenizi yaptıktan sonra birkaç gün kurumasına izin verin ardından boyamak yada desen yapmak isterseniz üzerine çalışmayı yaptıktan sonra cilalayarak kullanabilirsiniz.

Tasarım anlamında size yardımcı olması bakımından birkaç kâğıt hamurundan yapılmış kolyeyi de sizlerle paylaşıyorum. Umarım fikir verme açısından faydalı olur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*