Pazar , 22 Eylül 2019
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa » Site Tanıtımları » Güzel Bir Afiş Tasarımı İçin İpuçları
Güzel Bir Afiş Tasarımı İçin İpuçları

Güzel Bir Afiş Tasarımı İçin İpuçları

Güzel Bir Afiş Tasarımı İçin İpuçları

Afiş bir ürünü tanıtmak, bir etkinliği duyurmak ya da bir mesajı iletmek için tasarlanan ve sanatla tasarımı da kendince harmanlayan grafik tasarım ve ürünlerinden sadece biridir. Afişin görsel anlamda çekici olması ve bazı amaçlara hizmet etmesi oldukça önem taşıyan konulardandır. Çünkü afişi görecek kişilerin ona ilgi duyması, bu doğrultuda tanıtılan ürünü satın almaları, yapılacak olan etkinliğin bilgilerini kolayca anlayabilmeleri ve iletilmek istenen mesajı kolayca algılayabilmeleri sağlanmak istenir. Bu nedenle de güzel bir afiş tasarımı için ipuçlarına ihtiyacınız olacak.

Afiş tasarımında ilk olarak afişin vermek istediği mesajı iletebilmesi için fark edilebilecek şekilde tasarlanması gerekir. Sözü edilen farkedilebilirlik ise mekânın boyutuna göre  türk porno izleme konusuda afişin orantılı tasarlanması ve sade bir formatı olmasıdır. Diğer yandan, tasarlayacağınız afişte kullanılan renklerin birbiriyle farklı şekillerde uyumlu olması gerekir. Buradaki uyumdan kasıt illa ki, birbiriyle hoş bir ahenk oluşturan renkler değil, zıt renklerin dahi farklı bir uyum yaratıyor olmasıdır. Afişte kullanılacak boşluk alanların da uyumlu olması önemliyken, kullanılan dilin hedef kitleye hitap etmesi ve kolay anlaşılabilen bir yazı tipi kullanılması da bir o kadar önemlidir.

Afiş tasarlayabilmek için afişin konusu da önemlidir, çünkü tasarımlar genelde grafik özelliklerinden çok konuya göre yapılır. Ayrıca, afişin konusu öne çıkarılması ve ağırlık verilmesi gereken ögeyi de belirler. Bu nedenle konularına göre afiş tasarımını da sizler için açıklamayı uygun görüyoruz. İlk afiş konusu olan sosyal amaçlı afiş tasarlama amacındaysanız  toplumu bilinçlendirmek en önemli konudur. Bu nedenle topluma vereceğiniz bilgiyi kullandığınız renklerle, ögelerle ve yazılarla öne çıkarmalısınız. Öte yandan bir diğer afiş konusu olan reklam amaçlı afiş tasarımında ise kurumsal kimlik ile ilgili verilecek bilgileri ön plana çıkarmak gerekir. Son olarak, kültür amaçlı afiş tasarımında ise yer-zaman gibi önemli içerik ön plana çıkarılmalıdır. Yer ve zamanı öne çıkarmak için farklı yöntemler mevcuttur. En basitinden puntoyu ve yazı tipini afiş tasarımına göre farklı yaparak, yazıya görsel ögeler ekleyerek ya da yazı rengini afişe zıt bir renk olarak seçerek yapabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Takı Tasarımında Metallerin Kararmasını Önleme başlıklı makalemizde gümüş byazlatma, takı metallaeri kararma sorun ve takı tasarımı hakkında bilgiler verilmektedir.

2 yorum

  1. Afiş Tasarımı İzmir

    afiş tasarımı ile ilgili mükemmel bir yazı olmuş tebrik ediyorum gerçekten başarılı!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*