Pazar , 22 Eylül 2019
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa » El İşleri » Goblen ve Yapılışı: Goblen Modelleri
Goblen ve Yapılışı: Goblen Modelleri

Goblen ve Yapılışı: Goblen Modelleri

Goblen ve Yapılışı: Goblen Modelleri

Goblen aslında kanaviçe ve etaminle aynı yapım mantığına sahip, ancak onlardan farklı olarak kumaşa işlenecek olan resmin ya baskı ile ya da şablon ile daha önce belirlenmiş kumaş üzerine iğne ve iplik kullanılarak oluşturulmuş resimdir.

Günümüzde oldukça geniş bir kullanımı bulunan el işleri kategorisindeki goblenin iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan ilki olan baskılı goblen çeşidinde kumaş üzerine baskı yöntemiyle basılmış bir resim bulunur ve goblen yapan kişi bu baskıya göre resmi oluşturur. Bu goblen çeşidinde 1 cm’ya en fazla 4 dikiş sığdırılmakta ve genelde kalın iplikler kullanılarak goblen yapılmaktadır. Diğer goblen çeşidi olan şemalı goblende renkli bir şemaya bakılarak ya da şema teyel dikişiyle kumaşa dikilerek goblen resmi 1 cm’ye 10 dikiş gelecek şekilde işlenmektedir.

goblen-ve-yapilisi-goblen-modelleri

goblen-ve-yapilisi-goblen-modelleri

Peki, goblen nasıl işlenir? İlk olarak goblen kişinin zevkine göre seçildikten sonra, ona uygun ve kaliteli iğne ve iplikler seçilmelidir. İpliklerin olabildiğince dayanıklı ve renklerinin canlı olması da yapacağınız çalışmayı daha da çekici hale getireceğinden oldukça önemli bir konudur. Diğer yandan, goblen işlerken dikkatli davranmak gerekmektedir. Çünkü yapacağınız herhangi ufak bir hata dahi tablonuzun kötü görünmesine sebep olabilmektedir. İşi yaparken rahatça yapmak istiyorsanız size en iyi önerimiz kasnak kullanmanız olacaktır. Kasnak kumaşın istediğiniz kısmını gergin hale getireceği için size oldukça kolaylık sağlayacaktır. Goblenin yukarıdan aşağıya doğru işlenmesi de doğru olan işleyiş şeklidir. Diğer yandan, goblen işleyecek kişiler mutlaka ellerinin temiz olmasına dikkat etmelidir. İşte sizler için birkaç goblen örneği. Bu örnekleri çoğaltmak ve goblencilerde her zevke uygun çeşit çeşit tablo bulmak mümkün. Fikir olması açısından sizler için aşağıya ekledik.

Bir önceki yazımız olan Örgü ve Tığ İşi Aksesuar Fikirleri başlıklı makalemizde örgü aksesuar motifleri, örgü aksesuar nasıl yapılır ve tığişi aksesuar fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

  1. Merhaba arkadaşlar gördüğüm desenr gerçekten çok güzel iyiki eklemişsiniz makassende.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*